Drobečková navigace

Úvod > Základní údaje > Aktuality > OPATŘENÍ - nakládání s odpady v karanténě

OPATŘENÍ - nakládání s odpady v karanténěVážení spoluobčané

Počet nemocných a počet těch, kteří jsou v karanténě neustále stoupá. Naše společnost zajišťuje služby v oblasti nakládání s odpady. Výpadek ve svozu odpadu by měl vážné důsledky a náhrada zaměstnanců při masivnějším průniku nákazy koronaviru dovnitř naší společnosti by se jen těžko zajišťovala. Možnosti, jak se s pandemickým virem „setkat“, mají naši pracovníci v podstatě dvě. Pohybují se jednak ve veřejném prostoru a jsou v kontaktu s lidmi. Za druhé:  „berou do rukou „ odpady... V prvním případě se na nás vztahuje stejné riziko, jako běžně pro každého člověka. Pro druhý případ platí, že zatím neexistuje žádný důkaz, že by došlo k nakažení či přenosu viru COVID-19 skrze přímý, nechráněný kontakt během nakládání s infekčním odpadem. Tuto cestu nákazy však není možné zcela vyloučit. I v tomto případě v rámci prevence pochopitelně platí dodržování hygienických zásad našich zaměstnanců. Žádáme však spoluobčany, aby byla dodržována některá opatření při nakládání s odpady i z jejich strany. Tato opatření se týkají potencionálně kontaminovaného odpadu z karantény osob.

Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v karanténě, by měl být uložen v plastovém pytli na odpady. Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění by pytel měl být pevně zavázán a na povrchu ošetřen desinfekčním prostředkem. Až poté může být odpad uložen do běžného kontejneru na odpad. Vzhledem k tomu, že je potřeba na maximální míru omezit nebezpečí přenosu nákazy při manipulaci s odpadem, doporučujeme v této situaci u osob pobývajících v karanténě nebo v domácím léčení, aby přechodně tito lidé přestali využívat systému tříděného sběru a všechen odpad raději ukládali do nádoby na komunální odpad. Tříděný sběr prochází třídičkami a berou jej do rukou zaměstnanci těchto zařízení. (Většina komunálního odpadu je v této době pálena v zařízení na energetické využití odpadu a riziko přenosu nákazy z tohoto zdroje je minimální). Připomínáme, že jde o přechodné opatření týkající se pouze občanů, kteří by tímto způsobem mohli rozšířit nákazu koronaviru, v žádném případě se nejedná o krok ke zrušení tříděného sběru.

 

Děkujeme Vám za pochopení, s přáním všeho dobrého

                                                                   Ing. Josef Gestinger

                                                                              ředitel a.s..